DNA satsaa isolla kädellä taloyhtiöiden tulevaisuuteen. Yli sadan miljoonan euron sijoituksella DNA tuo valokuidun kaikkiin asiakastaloyhtiöihinsä seuraavan kolmen vuoden aikana. Viesti on selvä: DNA on nyt ja jatkossa paras mahdollinen kumppani suomalaisille taloyhtiöille.
DNA kertoi heinäkuussa sijoittavansa yli 120 miljoonaa euroa valokuituyhteyksiin seuraavan kolmen vuoden aikana. Valokuitu tuodaan kaikkiin asiakastaloyhtiöihin vuoteen 2028 mennessä.
Tulevaisuudessa kotien ja kiinteistöjen yltyvä digitalisoituminen edellyttää entistä sukkelampaa yhteyttä, vaikkakin valtaosalle DNA:n kuitu- ja kaapeliverkon asiakkaista on jo nyt tarjolla jopa kahden gigan nopeus.

– Haluamme, että kaikissa taloyhtiössä on luotettava ja tulevaisuuden tarpeet kattava netti. Kun vedämme valokuidun asuinalue kerrallaan, vältämme turhaa kaivamista ja häiriöitä asukkaille. Kokonaisuus on taloyhtiöille vaivaton ja ekologisesti kestävä – siis kaikin puolin mutkaton. DNA hoitaa yhteydet kiinteistöihin taloyhtiöasiakkaidensa puolesta, kertoo DNA:n laajakaista- ja taloyhtiöliiketoiminnan johtaja Mikko Kannisto.
DNA:n asiakas on muita tyytyväisempi – eikä suotta
DNA on pitkään tunnettu taloyhtiöiden luottokumppanina. Keväällä 2025 toteutetun kyselytutkimuksen* mukaan 88 % DNA:n asiakkaina olevista taloyhtiöpäättäjistä suosittelisi DNA:ta taloyhtiön kumppaniksi.
– Kumppanuus tarkoittaa DNA:lle paikallista yhteistyötä taloyhtiöiden päättäjien kanssa, sekä tietenkin sujuvaa palvelua kautta linjan. Nykyaikainen ja toimintavarma netti kasvattaa asuntojen arvoa ja parantaa jokaisen arkea, kiinteistömyynnin myyntijohtaja Sami Koivulahti toteaa.
DNA kutsuukin kaikki valokuidun valloittavasta maailmasta kiinnostuneet taloyhtiöiden edustajat nykimään hihasta alan tapahtumissa:
– Tervetuloa jututtamaan meitä DNA:laisia esimerkiksi valtakunnallisilla Isännöintipäivillä ja alueellisilla taloyhtiöpäivillä. Oman taloyhtiön osalta voi jo nyt olla yhteydessä paikalliseen DNA:n asiantuntijaan, joka kertoo mielellään, miten valokuituasia etenee omalla alueella, Koivulahti vinkkaa.
* DNA:n tekemä kysely isännöitsijöille ja taloyhtiöiden hallitusten puheenjohtajille 2025 (suosittelutodennäköisyys 7–10/10)

Katso alueesi myyntiedustajan yhteystiedot