Hankintalain uudistamisesityksessä painotetaan hankintojen huolellista valmistelua, johon kuuluu pakollinen markkinakartoitus kaikissa yli 10 miljoonan euron hankkeissa.
– Markkinakartoituksen tulisi olla pakollinen kaikissa hankinnoissa, koska markkinakartoituksen sisällölle ei ole laissa vaatimuksia. Markkinakartoitus tuo myös suojaa hankintayksikölle yhden tarjouksen tilanteessa, Rakennusteollisuus RT:n vastaava juristi Risto Aunio sanoo.
Hyvä markkinavuoropuhelu on hankkeen onnistumisen kulmakivi
Hankintalakiuudistuksen keskeisiin tavoitteisiin kuuluvan hankinnan huolellisen valmistelun kautta tilaajan markkinaymmärrys ja hankintaosaaminen kasvavat. Se taas houkuttelee yrityksiä tarjoamaan ja kilpailu lisääntyy.
– Markkinaymmärrys syntyy siten, että tilaaja käy aktiivista vuoropuhelua urakoitsijoiden kanssa muun muassa tavoitteista, toteutustavoista, vaatimuksista sekä sopimusehdoista. Näin tilaaja saa selville jo ennen kilpailutuksen julkaisua, millaisella tarjouspyynnöllä kannattaa edetä.
On kaikkein etu, että hankinnassa on huomioitu esimerkiksi markkinatilanne, toteutuskelpoiset vaatimukset ja tasapuolinen riskinjako. Markkinaymmärryksen puute voi pahimmillaan johtaa siihen, että kilpailutus ei onnistu toivotusti.
– Huolellinen valmistelu luo edellytykset hankkeen toteutuksen onnistumiselle ja selkeät asiakirjat ehkäisevät osapuolten erimielisyyksiä toteutuksen aikana.
Eniten puhuttava este kilpailutusten onnistumiselle syntyy tänä päivänä referenssivaatimuksista, jotka haastavat kaikenkokoisia rakennusalan yrityksiä. Hankkeiden vähyys nykyisessä markkinassa tuo vielä lisähaasteen.
– Onko järkevää asettaa referenssit niin spesifeiksi, että valtakunnassa tai maakunnassa vain yksi voi ne täyttää? Entä onko ajateltu sitä, miten tiukat referenssit estävät rakennusalan urapolkuja, annetaanko nuorille mahdollisuuksia kasvaa? Tuntuu, että referenssien kestoa ja sisältöä ei ole aina aidosti mietitty.
Miten referenssivaatimusten laadintaa kannattaisi kehittää?
– Avoin markkinavuoropuhelu auttaa tässäkin. Onko markkinoilla resurssia, joka kykenee täyttämään vaatimukset? Voisiko vaatimuksia myös pisteyttää, mikä toisi joustavuutta? Näin saisimme enemmän kilpailua useamman ollessa kelpoinen tarjoamaan, Aunio toteaa.